Competitions

While most are dreaming of success, winners wake-up and work hard to achieve it.

Inter house competitions are held every month for grades Nursery to X . Groups have been formed from grades I - X with two classes in each. Theme based competitions are organised. English, Languages, Social Science, Science and Math departments decide on the competitions keeping different levels into account. Soft boards are decorated each month by the four houses based on a given theme. Each house is a storehouse of talent and students participate in the competitions with verve and enthusiasm. A spirit of goodwill, cooperation and brotherhood prevails among all students from different houses despite the tooth and nail fight. At the end of each academic session, rolling trophies are given to the winning houses under Cultural, Sports, Discipline and overall category.

After each competition, students should be able to say, " I gave it all I could, I gave it my best."

 

  Cultural  Sports Discipline Total
Knights 100 48 83 231
Samurai 127 53 81 261
Spartans 120 47 85 252
Trojans 106 32 86 224

 

2018-19

Inter House Basket Ball Competition

Inter House Kho -Kho and Volley Ball Competition

Pre-primary -Clay Modelling

Grades I & II
Flat Races

Grades I & II
Art Beat

Grades III & IV
Monsoon Painting

Grades V & VI
Creative Painting

Grades VII & VIII
Mask Making

Grades IX & X
Role Play

Inter House Kh0-Kho Competition

Inter House Foot Ball Competition

Pre-primary -Fancy Dress Competition – Dainty Dazzlers

Grades I & II -Fancy Dress Competition – Dainty Dazzlers

Grades III & IV -Declamation Competition

Grades V & VI – Extempore Competition

Grades III -X – Inter House  Competition Results

2018-19

Competitions – June

Name of the Student Class House Position Points
Syed Abbas Hussain VII B Knights I 10
Jishnu Reddy.N VII B Knights I 10
Mohd.Roshan Faheemuddin VII B Knights I 10
Mohd.Daniyaal Baquer VII A Knights I 10
Sarabjot Singh VII A Knights I 10
K.V. Sai Chandra VI A Knights I 10
Ammar Ahmed VI A Knights I 10
Palak Agarwal VII A Knights I 10
Shristi Seghal VII A Knights I 10
Tiya Sachin Bagga VI A Knights I 10
Tazmeen Aribah Banu VI A Knights I 10
Ifra Unnisa VI A Knights I 10
Syeda Madhiha V B Knights I 10
Sai Praneel Reddy VII B Trojans II 7
Romir Solanki VII B Trojans II 7
Sri Vishnu Abhiraj.D VI A Trojans II 7
Madhur Chandnani VI B Trojans II 7
Vrushank B V C Trojans II 7
Aamya Vashist V B Trojans II 7
Amina Zaheer VII A Trojans II 7
Imaira Sameia Ahmed VII A Trojans II 7
Hasini VI C Trojans II 7
Sameeha Yasmin VI B Trojans II 7
Amal Hussain VI A Trojans II 7
Sujay Sangini V C Trojans II 7

 

Grades VIII, IX , X – Basket Ball Competition
Syed Zohaib Ali X B Samurai I 10
Mahanth Yadav X B Samurai I 10
A.S . Jaweed IX B Samurai I 10
Saima Fatima IX B Samurai I 10
Drisha.N IX A Samurai I 10
Yashvi X B Samurai I 10
Mohammed Suhail X A Knights II 7
Md.Abrar X A Knights II 7
Urair Karim X B Knights II 7
Md.Aakif X B Knights II 7
Syed Adil VIII B Knights II 7
Vignesh Kumar Singh VIII A Knights II 7
Lamya M X A Knights II 7
Hanika Reddy X A Knights II 7
Mehak Jain X A Knights II 7
Khushi Naidu X B Knights II 7
Freya Solanki IX A Knights II 7
Kulsum Fatima IX B Knights II 7

 

Grades V, VI , VII –Kho-Kho Competition(Girls)
Name of student Grade House Position Points
Tiya Sachin Bagga VII B Knights I 10
Palak Agarwal VII A Knights I 10
Kanak VI B Knights I 10
Syeda Madiha V B Knights I 10
Mehwish Fatima V A Knights I 10
Tazmeen Banu VI A Knights I 10
Aishwarya Deepak V B Knights I 10
Manvi Chowdary VI B Knights I 10
Pavi Bagrecha V C Knights I 10
Vrinda Bhangdiya V C Knights I 10
Areesha Salman VI C Knights I 10
Saira Fatima V A Knights I 10
Nishika Singh V A Knights I 10
Manal Hussain V A Knights I 10
Anvita Grace .K V B Knights I 10
Areej Fatima V B Knights I 10
Amal Fatima V C Knights I 10
Naisha P.S.A.M VI A Knights I 10
Sharanya Reddy VI A Knights I 10
Janani Sri Gayatri.V VI B Knights I 10
Sanskriti Das VI C Knights I 10
Naaz Fatima VI C Knights I 10
Sarah Khan VII A Knights I 10
Unnati Mittal VII B Knights I 10
Ayesha Ali Mohammed VII B Knights I 10

 

Grades VIII, IX , X –Volley Ball Competition

Name of student Grade House Position Points
Sai Siddharth P VIII B Samurai I 10
Md. Ayaan Basharath IX A Samurai I 10
Sai Praneeth Avadham X A Samurai I 10
Purvak Gupta X A Samurai I 10
B.Mahanth Yadav X B Samurai I 10
Syed Zohaib Ali X B Samurai I 10
Nysha Agarwal VIII A Samurai I 10
Drisha Nagilla IX A Samurai I 10
Saima Fatima IX B Samurai I 10
Dharshita N X A Samurai I 10
Yashvi X B Samurai I 10
Azka Sanila Jaweed X B Samurai I 10
Suhail Ahmed X A Knights II 7
Urair Karim X B Knights II 7
Aakif Humaid X B Knights II 7
Noumaan X B Knights II 7
Pranav.Y IX A Knights II 7
Prabhath Avadham IX B Knights II 7
Freya Solanki IX A Knights II 7
Jaskeerat Kaur IX A Knights II 7
Veenela Reddy VIII B Knights II 7
Khushi Naidu X B Knights II 7
Mehak Jain X A Knights II 7
Mariyam Shakeel Ali X B Knights II 7

Competitions – July

Flat Races –Grades I & II
Flat Races –Grade I (Girls)
Name of student Grade House Position Points
Syeda Ayesha Ali I B Spartans I 10
Mithali Manga I C Samurai II 7
Aliya Azmath I A Trojans III 5

 

Flat Races –Grade I (Boys )
Name of student Grade House Position Points
Vansh Vishwak Simha I B Trojans I 10
Debojit Das 1 A Spartans II 7
Anjum Toshiwal I C Samurai III 5

 

Flat Races –Grade II (Girls)
Name of student Grade House Position Points
Syeda Sakiza Eshal II C Trojans I 10
Alishba Pasuparthi II C Knights II 7
Syeda Safiya II B Spartans III 5

 

Flat Races –Grade II (Boys)
Name of student Grade House Position Points
Bilal Ahmed Khan II B Trojans I 10
Abdul Rahman II A Knights II 7
Ibrahim Bin Abubaker II B Spartans III 5

 

Monsoon Painting –Grades III & IV
Monsoon Painting –Grade III
Name of student Grade House Position Points
Anuam Fatima III C Samurai I 10
Vashista A.B III A Knights II 7
Trisha III C Spartans II 7
Muskaan III C Trojans III 5
Serena Aleen III B Knights III 5
Unnati Patil III B Samurai III 5

 

Monsoon Painting –Grade IV
Name of student Grade House Position Points
Hamza Ahmed IV A Trojans I 10
Pratiksha P IV A Knights II 7
Rohith Verma IV B Samurai II 7
Vidhi Kedia IV B Spartans III 5
Aarav Nagar IV A Knights III 5

 

Creative Painting – Grades V & VI
Creative Painting –Grade V
Name of student Grade House Position Points
Sowmya Anem V C Samurai I 10
P.Abhinandana V C Trojans II 7
Khyathi Naidu V B Trojans II 7
Soha Ali V B Knights III 5
Sujay Sangini V C Trojans III 5

 

Creative Painting –Grade VI
Name of student Grade House Position Points
Ritvik Raj Tokala VI A Knights I 10
Manvi Chowdhury VI B Knights II 7
Amal Hussain VI A Trojans II 7
Harshavardhan .N VI A Spartans III 5

 

Mask Making – Grades VII & VIII
Mask Making –Grade VII
Name of student Grade House Position Points
P. Niharika VII A Trojans I 10
Tanmayee Lakshmi VII A Samurai II 7
Mohika Goyal VII A Samurai II 7
Mrunmayee G.k VII B Samurai III 5
Md.Adeeb Basharath VII A Trojans III 5

 

Mask Making –Grade VIII
Name of student Grade House Position Points
Md.Tameemuddin Ansari VIII B Spartans I 10
Nikhil Varma Vanapala VIII A Trojans II 7
Aadi Chetan Pimpalkhute VIII A Trojans II 7
Vedanth Patil VIII A Samurai III 5
J.Vennela Reddy VIII A Knights III 5
Dhanusri Bikki VIII B Samurai III 5
Grades IX , X – Role Play
Name of student Grade House Position Points
Sania Yasmin IX A Spartans 1 10
Diya Agarwal IX A Spartans I 10
Md. Abdul Rahish  Affan X A Spartans I 10
Amulya Pabbisetti IX B Spartans I 10
Parnika Gotlur IX B Spartans I 10
Akshay K.V.Kali IX B Spartans I 10
Abin Paul IX B Spartans I 10
Nimra Shireen Shaik X B Spartans I 10
Aditya Bharadwaj IX B Spartans I 10
Dharshita.N XA Samurai II 7
Purvak Gupta X A Samurai II 7
Praneeth Avadhanam X B Samurai II 7
Sai Sankeerth X A Samurai II 7
Soumya Pranavi Palepu IX B Samurai II 7
Syed Abubaker Ahmed X A Samurai II 7
Vignesh Kumar Singh VIII A Knights III 5
Afsheen Zara IX A Knights III 5
Mehak Jain X A Knights III 5
Adnan Abdul Mannan XA Knights III 5
Md.Abrar Ali Ahmed XA Knights III 5
Md.Suhail Ahmed XA Knights III 5
Lamya Mohammedi X A Knights III 5
Hanika Reddy Guntaka X A Knights III 5
Mariam Shakeel Ali X B Knights III 5
Khushi Naidu Kilaparti X B Knights III 5
Freya Solanki IX A Knights III 5
Jaskeerath Kaur IX A Knights III 5
Archisman Chaterjee IX A Knights III 5
Kulsum Fatima Kaleem Saber IX B Knights III 5

Competitions – August

Inter House Sports Competition – August
Nursery – Dainty Dazzlers  – Fancy Dress Competition
Name of student Grade House Position Points
Amay Singh Nursery Samurai I 10
Nida Mohsin Nursery Knights II 7
Riza Fatima Nursery Trojans III 5

 

PPI – Fancy Dress Competition
Name of student Grade House Position Points
Amaya Makol PP I A Samurai I 10
Daksh Rajwani PP I A Samurai II 7
Saniya kocherla PP I A Spartans II 7
Aditya Jakhotia PP I A Samurai III 5
Vedan Surana PP I A Knights III 5

 

PPII A – Fancy Dress Competition
Name of student Grade House Position Points
Vihana Giani PP II A Trojans I 10
Naga Prerani PP II A Trojans II 7
Tanmayee Girish Kumthekar PP II A Trojans II 7
Virat Battini PP II A Trojans III 5
Pehr Agarwal PP II A Knights III 5

 

PPII B – Fancy Dress Competition
Name of student Grade House Position Points
Atharv Makol PP II B Samurai I 10
Viaan PP II B Knights II 7
Rushank Saraf PP II B Samurai II 7
Ashrith Raj PP II B Trojans III 5
Sriyansh Kalva PP II B Knights III 5

 

Grades I & II – Fancy Dress Competition
Grade I – Fancy Dress Competition
Name of student Grade House Position Points
Reet Kaur I C Trojans I 10
Rudra Sharan Rathi I C Trojans II 7
Nikunj Bang I C Samurai II 7
Myra Hussain I B Spartans III 5
Inaaya Mohsin I B Samurai III 5

 

Grade II – Fancy Dress Competition
Name of student Grade House Position Points
Devansh Mathur II A Knights I 10
Tripti Agarwal II A Spartans II 7
Syeda Zainab Fatima II C Samurai III 5
Sampath Pranav palepu II B Trojans III 5

 

Grades III & IV – Role Replica
Grade III – Role Replica
Name of student Grade House Position Points
Anaum Fatima III C Samurai I 10
Aanya Garg III C Spartans II 7
Hriday Agarwal III B Samurai II 7

 

Grade IV – Role Replica
Name of student Grade House Position Points
Aarav Nagar IV A Knights I 10
Palak Jain IV B Trojans II 7
Naga Sai Sree IV B Samurai II 7
Yaksha Kintala IV B Spartans III 5

 

Grades V & VI – Extempore
Grade V – Extempore
Name of student Grade House Position Points
P.Abhinandana V C Trojans I 10
Shaik Md.Nihal V C Spartans I 10
Aamya Vashist V B Trojans II 7
Anvita Grace V B Samurai II 7
Nishika V A Samurai III 5

 

Grade VI – Extempore
Name of student Grade House Position Points
Sameeha Yasmin VI B Trojans I 10
Aaryaa VI A Trojans II 7
Trinity A VI C Trojans III 5

 

Grades VII & VIII – Picture Reading
Grade VII – Picture Reading
Name of student Grade House Position Points
Shrishti Seghal VII A Knights I 10
Riddhi VII B Spartans II 7
Nandan Narula VII B Samurai III 5
S.Ruthwik VII B Samurai III 5
Rooha Nawaz VII B Trojans III 5

 

Grade VIII – Picture Reading
Name of student Grade House Position Points
Nayonika VIII B Trojans I 10
Kannan Agarwal VIII B Knights II 7
Amena Hasmani VIII B Spartans II 7
S.Sathwik VIII B Samurai III 5