Achievements

ACHIEVEMENTS  

Inter District Sepak Takraw Competition winners @Victory Play ground Hyderabad

Hisham Mohamed Rahmath - Grade VIII A - First Place

 

Rukmini Bai Memorial  Inter School Chess Tournament Winners@SPS Secunderabad

Sri Vishnu Abhiraj D - Grade VI A - Second Place

 

Winners @ July

Pre-primary Segment:

Most colorful class Award - PP II A

Grades I & II  Segment :

Most Disciplined Class Award  - Grade  IIA

Swachh Class Award   - Grade I A

Grades III -  V  Segment :

Most Disciplined Class Award  - Grade  IVB

Swachh Class Award   - Grade VA

Grades VI -VIII Segment :

Most Disciplined Class Award  - Grade VI B

Swachh Class Award   - Grade VII A

 

Winners - IMPULSE 2018-19 @Meridian kukatpally

IMPULSE WINNERS
S.No Name of the participants Class Competition Position
1. VIRAT SURANA PPI - A RHAPSODY- Poem Recitation III
2 VAIBHAV MITTAL IIIB BAATON  BAATON MEIN Recitation III
3. DIYA AGARWAL IXA AD MAD

 

II

 

NETAL AGARWAL IXA
AYAAN TABREZ VIIIA
MD.TAMEEMUDDIN ANSARI VIIIB
NIHARIKA VIIA
4. MUSTAFA XA BANNER DISPLAY

 

I
RIMSHA XA
SATWIK VIIIA
5. PURVAK GUPTA XA Photography II
     6. SAMPATH PRANAV PALEPU II-B WEAVE A YARN -Story telling

 

II
BIRLA BHARGAV CHOUDARY II-A
VIREN JAIN II-C
AARAV MALHOTRA II-C
ABHISHEK BHUSHAN II-B
ADITYA P. THEKKEPAD II-A

 

Academic Toppers Felicitation for the year 2017-18  @ Extra Marks Education

Mohd. Rayyan Ali Ansari - Grade X A

Manasvi Lingampally - Grade IX B

N.Dharshita - Grade IX A

Winners @ June

Grades I & II  Segment :

Most Disciplined Class Award  - Grade I C

Swachh Class Award   - Grade I B

Grades III -  V  Segment :

Most Disciplined Class Award  - Grade V C

Swachh Class Award   - Grade III B

Grades VI -VIII Segment :

Most Disciplined Class Award  - Grade VI A

Swachh Class Award   - Grade VII B

Best Marching House @ Investiture Ceremony - Knights

 

International English Olympiad Winners @SOF International

Vasistha Anoop - Grade III A - Secured 8th International Rank

Aanya Garg - Grade III C - Secured 31st International Rank

 

Summer Festival Basket Ball tournament @ Secunderabad YMCA on  27th May

Amulya, Tajnis and Freya  secured First Position under 14 category girls.

 

     District Kyorug & PoomSae Taekwando Championship cum Selections 2018, @  Sentia - the Global Schools Miyapur

P.S.A.M.Naisha has won Gold medal in cadet girls  under 59 kgs category.

P.Dhatri Mayanika has won Gold medal in sub – Junior girls under 18 kgs category.

 

Best Participation School Award for NSTSE

 

SOF  Science Olympiad Winners 2017-18 

Prize Winners - Dr. Abdul Kalam Roller Skating Competition @  Kotla Vijay Bhasker Reddy Stadium

Prize Winners @ Glendale Literary Fest

1st  Position - First Telangana ICE Skating  Competition- @New Delhi  - Category -Sub Junior

2nd Position - Inter School Basket Ball Competition- IMPULSE @Meridian Kukatpally -  Category(GIRLS)

3rd Position - First Greater Hyderabad Taekwondo Inter School Competition -  Sub Junior Cadet

List of prize winners @ Oakridge Fest, Bachupally 

Ediga Meha Lakshmi, VIB
Solo Singing - 1st Prize
Ganeev Singh Sahni, IXA
Instrumental Music - Tabla, 2nd Prize
Drama, Nukkad Natak,
2nd position

 


List of prize winners - Syahi   at Meridian Madhapur

Dhriti Chowdhury, PPII
Disguise and rise - Third
Zaynah Azam, III
Recall a story(English) - Third
k. Naga Saisree, III
One man show – Mono Acting(telugu) - Second
Abhinandana Pendyala, IV
Shabd Kreeda - Second

 

Divit Jain, IV
Shabd Kreeda  - second
P. Akshara, IV
One man show – Mono Acting (telugu) - Third
Neharika, VI
A day with the clay – Clay modelling - First 
Sharanya Anumula, VIII
Poetry writing (English) - Second
Nimra Shireen Shaik, IX
Make over for a stop over - First
Manasvi Lingampally, IX
Make over for a stop over - First

 

 

 

BEST PERFORMANCE @ NSTSE

SHALIN BANSAL
NATIONAL ACHIEVER
National Rank 34
TRISHA AGARWAL
NATIONAL ACHIEVER
National Rank 34
NAYAN DAS
No. 1 Rank in Telangana
YUVAANK SANGHI
City Topper

 

 

 

Achievements 2016-17

 

Achievements 2015-16